Blog

Keep up to date with the latest news

Felkészültség & Céltudatosság!

„Szerencse az, amikor a felkészültség találkozik a lehetőséggel.”

Felkészülés a munkaadóból:

A jó felkészültség már egy fél sikernek számít, ezért első lépésként érdemes minél többet megtudni az adott vállalatról/munkáltatóról.

Ismerjük meg a vállalatot, annak történetét, termékeit, kultúráját, ügyfeleit és versenytársait.

Az Interneten rengeteg hasznos információt találhatunk. Érdemes felkeresni elsősorban a cég saját honlapját (esetleg szakmai fórumokat, hírportálokat, stb.), mert ott az esetek többségében fellelhető a cég rövid bemutatkozása és története.

Erre azért lehet szükség, mert az általunk megpályázott állás jellegétől függetlenül mindig jó benyomást kelthetünk magunkról, ha látják rajtunk azt, hogy felkészültünk az adott vállalatból vagy munkaadóból.

Felkészülés önmagunkból:

Fontos észben tartani, hogy az állásinterjú egy lehetőség arra, hogy „eladjuk magunkat”, ezért érdemes a lehető legjobb színben feltüntetni a képesítéseinket és a képességeinket a jövőbeli munkaadónk előtt.

Természetesen minden állás megpályázása egy fényképes önéletrajz elküldésével kezdődik, így valószínűleg mire megérkezünk az interjúra, az interjúztató már rendelkezni fog a legfontosabb információkkal rólunk (életkor, előzetes munkatapasztalat, legmagasabb iskolai végzettség, stb.). Azonban biztosak lehetünk benne, hogy az interjúztató meg fog kérni minket, hogy röviden mutatkozzunk be.

A saját szavainkkal történő bemutatkozásnak azért van jelentősége, mert az interjúztató számára nem csak az önéletrajzban leírt adatok bírnak információ tartalommal, hanem az is, hogy azt az adott személy hogyan kommunikálja verbálisan és non-verbálisan. Ezért igyekezzünk figyelni arra, hogy mit és hogyan mondunk, hiszen már a testtartásunk, testbeszédünk is sokat elárul rólunk.

Felkészülés a meghirdetett munkapozícióból:

A kölcsönös bemutatkozást követő következő fontos téma az adott munkapozíció jellege, illetve az azt magában foglaló munkatevékenység(ek).

Még az interjú előtt tanulmányozzuk a munkaköri leírást, gondoljuk át, milyen emberre is lehet szüksége az adott cégnek/vállaltnak, és vessük össze, hogy ez mennyire van összhangban a saját ismereteinkkel és képességeinkkel.

Ha munkaerő-közvetítő cég közreműködését vesszük igénybe, akkor nagy valószínűséggel tanácsadójától meg fogjuk kapni a pozíció követelményeinek részletes leírását, és ő segít nekünk abban is, hogy minél többet megtudjunk az állásról, még mielőtt az interjúra sor kerülne.

Tehát mindig készüljünk fel az adott cégből, az alapokkal legyünk tisztában. Pontosan tudjuk, hogy kihez megyünk és a kiírt pozíciót is részletesen ismerni kell. Ehhez mérten tudjuk az állással kapcsolatos erősségeinket és gyengeségeinket. Erősségeinket emeljük ki, és adott esetben ne féljünk gyengeségeinktől. Ezekkel is legyünk tisztában, nem szégyen ha valaki valamiben fejlődni szeretne, sőt, nagyon erős emeberi jellemre vall, ha felmerjük vállalni azokat a pontokat, amikben úgy érezzük fejlődni kell. Mindenkinek vannak erősségei és gyengeségei. Ha erősségeink hangsúlyozása mellett gyengeségeinket is vállaljuk szimpátiát válthat ki az interjúztatóból.

A felkészültség mellett kiemelendő a céltudatosság. Célunknak megfelelően járunk el. Fontos, hogy reális célokat tűzzünk ki. Igyekezzünk racionálisan mérlegelni az előttünk lévő akadályokat. A felkészült, céltudatos ember magabiztosságot sugall, ami a jelentkezők mérlegelésénél sorsdöntő is lehet.